jak radzić sobie z blokadą twórczą?

blokada twórcza, rysunek, flat lay, paznokcie, dłonie, promarkery, creative, pomysły, pomysłowość, czarne paznokcie, zadbane dłonie, szkic, kontury, sposoby na kreatywność, kreatywność

Blokada twórcza to dla mnie stan, gdy nie mogę wydobyć z siebie za krzty kreatywności. Siadam w gotowości, by coś stworzyć, a w głowie pustka. Taki stan dotyczy każdego twórcy, jednak w tym poście znajdziecie rady dotyczące szczególnie rysowników, fotografów.. idące bardziej w wizualne dzieła. Chciałam zebrać do kupy wszelkie sposoby, które sama z powodzeniem stosuję, by poradzić sobie z tym stanem. Być może pomogą niektórym z Was.

  A więc, co możesz zrobić, by nabrać kreatywności?

#PRZYPOMNIJ SOBIE STARE PRACE
Znajdź chwilę by usiąść i przejrzeć swoje stare segregatory z pracami. Odszukaj swoje stare dzieła i wróć pamięcią do tych chwil. Przypomnij sobie swoje motywacje, swoje inspiracje w tamtym momencie. Zauważ swój postęp.

#ZMIEŃ OTOCZENIE
To wniesie świeżość do twojego umysłu. Gdy zbyt długo pracuję nad czymś w tym samym pomieszczeniu, mój umysł nie jest w stanie wykrzesać z siebie ani trochę dobrych pomysłów. To na prawdę ważne, by zadbać o takie "restartowanie".

#WYJDŹ ZE SWOJEJ STREFY KOMFORTU
Na przykład - spróbuj nowej techniki. Coś czego chciałeś spróbować, ale się bałeś, że nie będziesz w tym dobry. Dzięki próbowaniu nowych rzeczy, rozbudzasz swoją kreatywność i pozwalasz jej się rozwijać.


#ODTWÓRZ...
pracę innego artysty. Mówię poważnie. Dla samego rozbudzenia kreatywności, nie widzę w tym problemu, by czerpać inspiracje i "kopiować". To pozwoli uwolnić nasze własne pomysły, które drzemią w naszych głowach. Oczywiście - jedynie dla ćwiczeń, nie mamy prawa potem opubliczniać ich jako naszych prac.

#ODTWÓRZ..
swoją starą pracę! Odszukaj coś z samych początków twojej twórczości i nadaj temu drugie życie.

#KORZYSTAJ Z PROJEKTÓW I CHALLENGÓW
Jest tego mnóstwo, m.in.

Draw all year challenge - musisz wykonać każdego dnia jakiś rysunek czy ilustracje
Project 365 - robisz każdego dnia zdjęcie (polecam stronę tookapic.com)
1/2 & 1/2 Art - połowa obrazu to fotografia a druga to rysunek - najlepiej, gdy na rysunku dodasz coś od siebie, czego nie ma w rzeczywistości.
One subject, ten different photos - wybierasz jeden temat i starasz się przedstawić/sfotografować go na 10 różnych sposobów.
I am grateful for- przez jakiś okres czasu, codziennie (niekoniecznie, sama ustalasz) robisz rysunek lub zdjęcie tego, za co jesteś obecnie wdzięczna. Być może to jakaś osoba, jakaś sytuacja - przedstaw ją ciekawie.
100 days of - to proste, przez 100 dni robisz zdjęcia czegoś. Na przykład twoich posiłków, twoich stóp, swoich selfie, twoich wakcacji, twojego widoku zza okna.

rysunek, akwarela, instagram, pinterest, art, illustration, ilustracja, art techniques, promarker, promarkery, szkic

Macie swoje sprawdzone sposoby na rozbudzanie kreatywności?

9 komentarzy

 1. super post!
  zapraszam do mnie:)
  MÓJ BLOG KLIK
  obserwujemy ? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny post, na pewno skorzystam z jakiegoś challengu! Świetny blog, obserwuję i zapraszam no mojego bloga, gdzie znajdziesz nowego posta, w którym radze jak wykorzystać drugą szansę: mmartnw blog

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatny post! Ja często mam takie "zawiasy" twórcze i wtedy przeglądam swoje starsze prace. Czasami, jak na nie patrzę, to dziękuję Bogu, że już jestem kilka lat w przód, bo... :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja miałam tak przez jakiś czas, ale mam nadzieję, że szybko to do mnie nie wróci.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja niestety nie mam talentu do rysowania, aczkolwiek czasem mam blokady twórcze w pisaniu recenzji. Niestety.

  http://ksiazkoholiczka-pisze.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Gdy mam jakąś blokadę zazwyczaj włączam sobie muzykę, oglądam teledysk (a nigdy tego nie robię, więc w tamtej chwili nadrabiam), a to pozwala mi na odkrycie czegoś nowego. Każdy ma jakieś wyobrażenie podczas słuchania konkretnej piosenki, a wizja teledysku narzuca nam swój koncept. Dzięki temu, że nie oglądam filmików, później oglądając je mam nową wizję, mój własny pomysł.
  >FOXYDIET<

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja także uwielbiałam dorabiać własne wizje do muzyki, nawet mimo obejrzanego wcześniej teledysku i zdecydowanie jest to świetny pomysł :D

   Usuń
 7. Świetnie przygotowany wpis! :)

  Pozdrawiam ♥,
  yudemere

  OdpowiedzUsuń

© Silent Habits. Design by Fearne.